Şi Döneminde Gözden Düşmüştü… Çin’in Eski Başbakanı Li Öldü

Devlet televizyonu CCTV, “Yoldaş Li Keqiang, son günlerde Şanghay’da dinlenirken, 26 Ekim’de ani bir kalp krizi geçirdi ve onu hayata döndürmek için yapılan tüm çabaların başarısız olmasının ardından, 27 Ekim gece yarısını on dakika geçe Şanghay’da öldü” dedi.

Gözlemciler Li’nin daha serbest bir pazarın ve Çin’in yoksul vatandaşlarının savunucusu olarak hatırlanacağını, aynı zamanda Şi Jinping’in otokratik yükselişiyle kenara itilen siyasi alternatifin bir sembolü olarak kalacağını söylüyor.

Li, Mart ayında kamuoyunun karşısına çıktığı son basın toplantısında, “Uluslararası rüzgarlar ve bulutlar nasıl değişirse değişsin, Çin dışa açılma sürecini şaşmaz bir şekilde genişletecektir. Yangtze Nehri ve Sarı Nehir geriye doğru akmayacaktır” sözleriyle de tanınıyor.

YORUMLAR KISITLANDI

Li’nin ölümü Cuma sabahı Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’da en çok konuşulan konu oldu. Birçok yorumcu şok ve üzüntüsünü dile getirdi ancak çoğunlukla haberler ve hükümet hesaplarıyla sınırlı olan paylaşımlara yapılan yorumlar kısıtlandı ya da kontrol edildi, sadece bir kısmı görülebildi.

Li’nin başbakanlık görevinden alındıktan sonra bile Çin halkı ve yetkilileri arasında popüler olduğuna inanılıyordu. Eski lider Hu Jintao’nun başkan olarak tercih ettiği halefi olarak görülen Li, 2012’de liderlik Xi Jinping’i seçtiğinde göz ardı edildi. Li ve Hu, Xi’nin Çin Komünist Partisi içindeki rakip fraksiyonunun üyeleriydi, ancak Xi’nin kişisel gücünü pekiştirmesi ve yardımcılarını kilit pozisyonlara getirmesi nedeniyle son yıllarda bu grup kenara itildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x