İsrail, Gazze’de hastanelerin çevresini vurdu: En az 6 ölü

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nin çevresine düzenlediği saldırılarda altı kişinin öldüğünü duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun yaralı ve hastaların yanı sıra yerinden edilmiş binlerce Filistinlilerin sığındığı Şifa Hastanesi’nin çevresini topçu ateşiyle yoğun bir şekilde bombaladığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi çevresinde gazeteciler ve yerinden edilmiş kişiler için kurulan iki çadırı doğrudan hedef alması sonucu altı kişinin yaşamını yitirdiği, saldırıda bazı kişilerin de yaralandığı ifade edildi.

ÜÇ HASTANENİN ÇEVRESİ BOMBALANDI: ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Öte yandan, İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan El Avde ile Endonezya Hastanesi’nin çevresini de hedef aldı.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu, yaralı ve hastaların yanı sıra yerinden edilmiş binlerce Filistinlilerin sığındığı Endonezya Hastanesi’nin çevresine saldırdı. Saldırıların hastanenin bazı bölümlerinde ciddi hasara yol açtığı ve insanlar arasında ciddi panik oluşturduğu belirtilen haberde, ölen ve yaralananların olduğu aktarıldı.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye’de yer alan El Avde Hastanesi çevresini bombaladığı belirtildi. Saldırıda gönüllü bir sağlık görevlisinin yaralandığı ifade edilen açıklamada, Kızılay’a ait iki ambulansın da hizmet dışı kaldığı aktarıldı. Filistin Kızılayı yetkilileri de yaptıkları yazılı açıklamada, uluslararası topluluğa ‘büyük bir felaket’ yaşanmadan önce tıbbi malzeme ve yakıt sağlamak için acil müdahale çağrısında bulundu.

İsrail savaş uçakları abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Rantisi İhtisas Çocuk Hastanesi’ni gece ilk saatlerde ‘doğrudan’ hedef aldı.

ÇATIŞMALAR 35 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ isimli kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail, 7 Ekim’den bu yana 36’sı Gazze Şeridi içerisindeki çatışmalarda olmak üzere 352’si asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli rehine bulunuyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in saldırılarında 4 bin 412’si çocuk, 2 bin 918’i kadın olmak üzere 10 bin 812 Filistinli öldürüldü, 26 bin 905 kişi yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x