Dünyanın en büyük şehri nerededir ?

New York, bir Amerikan metropolüdür. Dünyanın en yoğun nüfuslu kentsel yerleşimlerinden biri olan Büyük New York’un merkezinde yer almaktadır. Son derece küresel bir şehir olarak New York, dünya ticareti, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Birleşmiş Milletler’in genel merkezine ev sahipliği yapan şehir, uluslararası diplomasinin önemli bir merkezidir. Dünyanın kültürel ve finansal başkenti olarak kabul edilir. 8 milyon nüfusu var.

New York’la ilgili ilginç gerçekler :

* Bölgedeki yeni Amsterdam Avrupa yerleşimi, 1614 yılında güney Manhattan’da daha sonra New Amsterdam olarak adlandırılan bir Hollanda kürk ticareti kolonisinin kurulmasıyla başladı. 1626’da Yeni Hollanda valisi Peter Minwit, Manhattan Adası’nı Lenape kabilesinden 60 lonca karşılığında satın aldı.

* New York adını, Kral II. Charles’ın bölgeyi fethetmesi ve kardeşi York Dükü’ne vermesi ve adını “New York” olarak değiştirmesi nedeniyle almıştır. Avrupa’nın en büyük 10 şehri

* New York’a “Büyük Elma” diyorlar: 1920’lerde spor muhabiri John Fitzgerald, New York Morning Telegraph için şehir içinde ve çevresinde düzenlenen çok sayıda at yarışı hakkında yazılar yazdı. New York’u “Büyük Elma” olarak adlandıran ve onu şehrin en iyisi olarak kabul edilen yarış pistlerinin sembolü olarak kullanan Afrikalı Amerikalılardan haber aldı. Fitzgerald bu karşılaştırmayı ve yeni ismi o kadar beğendi ki köşesinde her seferinde bu ismi kullandı ve okuyucular yavaş yavaş bu ismi günlük yaşamlarında kullanmaya başladı.

* New York 5 ilçeden oluşur : Brooklyn, Queens, Staten Island, Bronx, Manhattan. Manhattan, New York’un en ünlü mahallesidir. Şehrin en büyük turistik mekanları burada bulunmaktadır: Empire State Binası, Central Park, Times Meydanı vb.

* Eğer Brooklyn New York’un bir ilçesi değil de bir şehri olsaydı, Amerika Birleşik Devletleri’nin dördüncü büyük şehri olurdu

* Ünlü Bronx mahallesi adını buraya ilk yerleşen kişi olan İsveçli Jonas Bronk’tan almıştır. Onun tarım arazisine “Bronx Ülkesi” adı verildi ve yavaş yavaş insanlar ona kısaca Bronx demeye başladı.

* Dil çeşitliliği :Şehirde 800’den fazla dil konuşuluyor ve bu da onu dünyadaki dil çeşitliliği en fazla olan şehir yapıyor. Yaklaşık 2,7 milyon New Yorklu, İngilizceden sonra en çok konuşulan ikinci dil olan İspanyolca konuşmaktadır.

* En çok milyarder: Forbes dergisi New York’u en çok milyarderin bulunduğu şehir olarak belirledi – 107. İkinci sırada ise 83 milyarderle Pekin yer alıyor.

* En büyük metro New York metrosu :1904 yılında açılmış olup dünyanın en eski 8’inci metrosudur. New York metrosu 424 istasyonla dünyanın en büyüğüdür.

* Kuş severler için cennet Central Park’ta: Kuzey Amerika’daki toplam 800 kuş türünden 275’i görülebilmektedir. *Özgürlük Anıtı Ünlü Özgürlük Anıtı, 4 Temmuz 1884’te Fransa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne doğum günü hediyesiydi. Fransız heykeltıraş Frederic Bartholdi tarafından tasarlandı ve metal çerçevesi Fransız mühendis Gustave Eiffel’in eseriydi. Eyfel Kulesi’ni kim icat etti. Taçtaki yedi ışın yedi kıtayı simgelemektedir.

* New York ekonomisi Kanada ekonomisiyle aynı büyüklüktedir. New York ayrı bir ülke olsaydı ekonomisi Kanada ve Güney Kore arasında dünyada 11. sırada yer alırdı.

* Dünyanın en pahalı : Dünyanın en pahalı çatı katı New York’ta bulunuyor. Milyarder Ken Griffin tarafından 238 milyon dolara satın alındı. Bu mülkün fiyatı, Manhattan bölgesindeki ortalama konut fiyatı olan 1,32 milyon dolardan 180 kat daha yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x