Avukat hakkında 6 ayrı yakalama kararı çıkarıldı

Dinçer GÖKÇE
Av. Üntaç Güner hakkında, İstanbul Adliyesi’nde bulunan 6 ayrı ağır ceza mahkemesinde dava açıldığı anlaşıldı. Anılan davalardan ikisini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) açtı. Edinilen bilgilere göre, bir süre Fon avukatı olarak görev yapan Av. Güner, bir dizi usulsüz işleme imza atmakla suçlanıyor.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan bir başka davanın şikâyetçisi ise ABD’de yaşadığı anlaşılan F. Ö. K. isimli bir kadın. Dava dosyasına göre H. A. Ş. ve A. Ş.’den alacaklı olan F. Ö. K., avukat olarak Üntaç Güner’i yetkilendirdi.

ALDIĞI 7 ÇEKİ TESLİM ETMEDİ
İddianameye göre Av. Güner, müvekkili K.’nin 60 bin dolarlık alacağını bu kişilerden 160 bin dolar olarak tahsil etti. Av. Güner, ödemenin karşılığı olarak aldığı 7 çeki müvekkili K.’ye teslim etmedi. Y. çeklerin kendisine teslim edilmesini talep etse de sonuç alamadı.

‘ZİMMET’ DAVASI AÇILDI
F. Ö. K.’nin yaptığı suç duyurusu üzerine Av. Güner hakkında “Zimmet” suçlaması ile dava açıldı. Yargılama başladığında ise Av. Güner’e ulaşılamadı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden mahkemeye gönderilen yazıda Güner’in Gürcistan’ın Batum kentinde olduğu bilgisinin edinildiği kaydedildi.

6 AYRI YAKALAMA KARARI
Yargılandığı mahkemelerdeki duruşmalara da katılmayan Av. Güner hakkında 6 ayrı yakalama kararı çıkarıldı. Anılan davaların bir kısmında, Güner hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulunuldu. Yargılandığı davalarda “Zimmet”, “Hizmet nedeni ile güveni kötüye kullanma” ve “Görevi kötüye kullanmakla” suçlanıyor. Av. Güner hakkında açılan davalardan ikisini ise Tuncer Aşar ve Selam Kanepeci’nin şikâyetleri üzerine açıldığı anlaşıldı.

‘VEKÂLET ÜCRETİM ÖDENMEDİ’
Suçlamaların odağındaki Av. Güner ise Halktv.com.tr’nin soruları üzerine “Ben bir süredir Şikago’da (ABD) yaşıyorum. Türkiye’den birkaç yıl önce ayrıldım. Dosyama bakan savcı ve hâkimlerin taraflı olduğunu düşünüyorum. Kimseyi dolandırmam söz konusu değil. TMSF, vekâlet ücretimi ödemedi. Ben de onlara karşı dava açtım. F. Ö. K. ise vekâlet ücretimi ödememek için beni devre dışı bıraktı. Gitti borçluları ile anlaştı ve bana dava açtılar” dedi. Hakkında açılan davaları takip etmediğini söyleyen Güner, yakın zamanda Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x