İsrail: Gazze Şeridi’nde bulunan 3 İsrailli rehine, askerlerimiz tarafından yanlışlıkla öldürüldü

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki işgali sırasında yanlışlık 3 İsrailli esiri öldürdü. İsrail ordusu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada olayı doğruladı.

“İSRAİL ORDUSU SORUMLULUĞU ÜSTLENİYOR”

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Şecaiye’de, Kassam Tugayları ile çatışırken “yanlışlıkla” 3 İsrailli esiri öldürdü. İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada olayı doğrulayarak, “Bu trajik bir olay; İsrail ordusu sorumluluğu üstleniyor. Burası askerlerin intihar bombacıları da dahil olmak üzere birçok teröristle karşılaştığı bir bölge.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı operasyon düzenledi. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 119’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 450 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

GAZZE’DE CAN KAYBI 19 BİNE YAKLAŞTI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 18 bin 787 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 287 Filistinli hayatını kaybetti. Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah’ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 24 Lübnanlı sivil, 106 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x