İsrail-Filistin savaşı: ABD’den son dakika Hizbullah açıklaması: 2006’dan kanlı olur!

Son dakika İsrail-Filistin savaşı haberleri: İsrail, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’deki katliamı sürüyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, İsrail’e savaş ilan eden Hizbullah ile ilgili “2006’dan daha kanlı olma potansiyeli taşıyor” dedi.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

DSÖ: DEHŞETE DÜŞTÜK

21.20: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

“Şifa Hastanesi yakınında hastaları tahliye eden ambulans konvoyuna düzenlenen, hasar, ölüm ve yaralanmalara neden olan saldırı karşısında tamamen dehşete düştük” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, hastalar, sağlık çalışanları ve tesisler ile ambulansların her zaman korunması gerektiğini yineledi.

21.15: İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki çeşitli bölgeleri hava saldırıları ve top atışları ile hedef alıyor.

ABD’DEN HİZBULLAH AÇIKLAMASI: DAHA KANLI OLUR

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, İsrail’e savaş ilan eden Hizbullah’ı uyaran bir açıklama yaptı. Konsey’den yapılan açıklamada, “Çatışmanın genişlemesini istemiyoruz. Bu savaş, 2006’daki çatışmalardan daha kanlı olma potansiyelini taşıyor. Biz ve ortaklarımız başından bu yana açığız. Hizbullah ve diğer devlet veya devlet dışı aktörler, devam eden çatışmadan çıkar sağlamaya çalışmasın. Hizbullah ile bir laf dalaşına girmeyeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x