Antibiyotik direnci ölümle sonuçlanabiliyor: Antibiyotik kullanmayı adet haline getirmeyin!

Gelecekte basit enfeksiyonların bile tedavi edilememesi riski artarken, uygun olmayan dozda antibiyotik kullanımı da antimikrobiyal dirence yol açıyor. Artan antibiyotik kullanımı beraberinde tedaviyi değil başka türlü hastalıkları getiriyor. Peki, antibiyotik direncinden korunmak ve vücudumuzu antibiyotiğe karşı duyarsızlaştırmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

HER YIL 700 BİN KİŞİ ÖLÜYOR! 2050’DE 10 MİLYON OLACAK…

Her geçen gün artan antibiyotik direnci, gelecekte tedavi edilemeyecek kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü, antimikrobiyal direnci küresel halk sağlığı tehdidi olarak değerlendirirken, yapılan çalışmalarda ilaca dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucu yılda 700 bin hastanın hayatını kaybettiği belirlenmiştir. 2050 yılında ise bu sayının 10 milyona ulaşması beklenmektedir.

Antibiyotikler, bakterilere karşı etkili olmakla birlikte, uygun olmayan dozda kullanımı ve gereksiz yere kullanılması antimikrobiyal direncin artmasına neden olmaktadır. Bu durum, gelecek yıllarda basit enfeksiyonların tedavi edilememesi riskini beraberinde getiriyor. Özellikle tarım ve hayvancılıkta da uygun olmayan dozlarda antibiyotik kullanımının yaygın olduğu gözlemleniyor.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI BİLİNÇLİ OLMALI!

Antibiyotik kullanımının bilinçli bir şekilde yapılması, antibiyotik direnci ile mücadelede önemli bir adımdır. Grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında virüslere karşı etkili olmayan antibiyotiklerin kullanılmaması ve hastaların sadece hekim önerisiyle antibiyotik alması gerekiyor. Ayrıca, aşıların zamanında yapılması enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir.

ANTİMİKROBİYAL DİRENCE KARŞI ÖNLEM ALIN!

Ülkemizde antibiyotik kullanımını kontrol altına almak adına yapılan çalışmaların önemi büyük. Reçetesiz antibiyotik alımının yasaklanmasıyla birlikte, antibiyotik tüketiminde azalma hedeflenmektedir. Ancak, küresel anlamda daha bilinçli bir antibiyotik kullanımı için her bireyin sorumluluk alması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x